Bluetooth Low Energy (BLE)… oknem do świata Internetu Rzeczy (IoT)

Dzisiaj postaramy się Państwu przybliżyć temat komunikacji Bluetooth Low Energy (BLE), również określanym terminem Bluetooth Smart.
Bluetooth BLE zaczyna w coraz szerszym znaczeniu przenikać do naszego życia, począwszy od rzeczy typu wearables w postaci breloczków, opasek kontrolujących tętno, temperaturę.
Wspólnik mianownikiem dla tego typów rzeczy noszonych zasilanie z baterii, przenośny charakter urządzeń, wymiary oraz niska masa.
Właśnie ze względu na szereg tego typu czynników Bluetooth o niskim poborze energii tak szeroko wykorzystywany jest w urządzeniach przenośnych lub zasilanych z baterii.
Dodatkowo atrakcyjności tej technologi sprzyja bardzo duży rynek i popularność smartphonów oraz tabletów. Połączenie smartphona czy tableta z różnego rodzaju czujnikami MEMS o niskim poborze mocy otwiera przed technologią Bluetooth Smart codziennie nowe możliwości rozwoju.
Rynek w Polsce powoli wkracza w ten świat. Pojawia się coraz więcej artykułów przybliżających pojęcie internetu rzeczy ( IOT z ang. Internetu Reczy) lub IoE (Internet of Everything).
Również nasi rodzimi producenci coraz chętniej sięgają po technologie BLE, przykładem tutaj mogą być producenci beaconów oraz producenci oferujący produkty do inteligentnego domu.
Generalnie jesteśmy trochę sceptyczni odnośnie beaconów, które mają zrewolucjonizować handel i sprzedaż. Uważamy, że przy obecnych cenach zestawów nie będzie to po prostu opłacalne w zakupie.
Za to uważamy, że Bluetooth BLE znajdzie bardzo szerokie zastosowanie w aplikacjach inteligentnego domu w postaci różnego rodzaju czujników zasilanych bateryjnie.
Czujniki te mogą długo działać na bateriach i komunikować się z centralką sterującą, która dalej przekaże informacje na tablet lub smartphona.
Szacunki mówią że już ok. roku 2020 do internetu podłączonych będzie ok. 30 mld urządzeń.
Z tego urządzenia o niskim poborze mocy (Bluetooth BLE, Smart) będą stanowiły ok. 50% urządzeń podłączonych do internetu.
Chętnie wybieranym układem SoC dla producentów modułów Bluetooth BLE 4.0 są układy nRF51822 firmy Nordic Semiconductor. Generalnie większość producentów beaconów właśnie swoje rozwiązania opiera na układzie firmy Nordic.
Ostatnio również firma Texas Instruments ma w swojej ofercie układ CC2540.
Zastosowanie samych chipsetów do budowy urządzenia Bluetooth Smart, BLE, 4.0 nastręcza strasznie dużo pracy, wiedzy i wsparcia technicznego dla konstruktora. Z naszych obserwacji dla projektów do ilości 10 tys. sztuk warto zastosować gotowy moduł Blueetoth BLE, najlepiej certyfikowany. Tak naprawdę urządzeń na rynku jest sporo, ale z dostępnością i cenami raczej słabo.
R-Tronik postanowił włączyć do swojej oferty produktowej tylko jednego producenta firmę Laird, która wcześniej nazywała się EZURIO i od zawsze robiła bardzo dobre jakościowo i przystępne cenowo moduły Bluetooth. Obecnie w ofercie firmy Laird możemy znaleźć parę bardzo ciekawych modułów Bluetooth standardowych oraz o niskim poborze mocy BLE, 4.0, Smart.
Bardzo dużą korzyścią przemawiającą właśnie za produktami firmy Laird są ogromne know-how, bardzo dobry współczynnik cena/jakość oraz certyfikacja każdego modułu. Do tego dochodzi jeszcze dobre wsparcie techniczne w Europie.
W kolejnych odsłonach naszego serwisu postaramy się bliżej przypatrzyć najbardziej popularnym typom do naszego krajowego zastosowania w automatyce przemysłowej , sterownikach czy inteligentnym domu.
Moduły Bluetooth BLE są w ciągłej ofercie R-tronik. Zapraszamy po próbki, zestawy uruchomieniowe, ilości produkcyjne.